سنت های ایرانی در زورخانه های باستانی

 

سنت های ایرانی در زورخانه های باستانی

زورخانه یا خانه قدرت ترکیبی از ورزش، تئاتر و تجربه ای معنوی است. ریشه های این ورزش به دوران سفوط امپراتوری ایران باز می گرد

" در زورخانه ها هنوز هم سنت های کهن به شدت رعایت می شوند و مورد احترام همگان قرار دارند.  بالاترین درجه در زورخانه نائل شدن به مقام "پهلوانی" است کسی که قهرمان قهرمانان است."


به گزارش خبرنگار روزنامه "دیلی تلگراف" استرالیا با سفر به شهر اصفهان به یکی از قدیمی ترین زورخانه های ایران سر زده و در آنجا آیین و سنت های اجرا شده را مشاهده کرده است. "مارک دفی" از مشاهدات خود این گونه می نویسد:"لامپی آویزان در بالای راهرو و نقاشی از یک مرد عضلانی و قوی هیکل. از داخل زورخانه صداهایی با ریتم منظم به گوش می رسد صدای ضرب. به داخل زورخانه می روم زنگی در بالای آن نصب شده که به صدا در می آید. این نشانه ورود ما به آن محل است. پانزده مرد در رده های سنی 17 تا 65 سال در زورخانه حضور دارند. آنان در وسط گود قرار گرفته دقیقا در وسط اتاق. هر کدام از آن ها پارچه های قرمزی را دور کمر خود گره زده اند. زمانی که متوجه شدند همسر من نیز مرا همراهی کرده است پیراهن هایی را بر روی دوش خود انداختند چرا که نمایش بدن در مقابل جنس مخالف در ایران ممنوع است."


خبرنگار "دیلی تلگراف" در ادامه با شرح جزئیات بیش تری درباره ورزش زورخانه ای می نویسد:"زورخانه یا خانه قدرت ترکیبی از ورزش، تئاتر و تجربه ای معنوی است. ریشه های این ورزش به دوران سفوط امپراتوری ایران باز می گردد. در این ورزش مردی که از او به عنوان مرشد یاد می شود با تمبکی در دست ضرب می گیرد و در مدح و ثنای پیامبر اسلام (ص) و امامن معصوم می خواند."


خبرنگار "دیلی تلگراف" در ادامه اشاره می کند که در زورخانه ها هنوز هم سنت های کهن به شدت رعایت می شوند و مورد احترام همگان قرار دارند. او اشاره می کند که بالاترین درجه در زورخانه نائل شدن به مقام "پهلوانی" است کسی که قهرمان قهرمانان است. او در ادامه اشاره می کند که زورخانه ای به آنجا رفته در حومه اصفهان قرار داشته است شهری که در 340 کیلومتری تهران واقع شده است.

/ 0 نظر / 39 بازدید