احیای زورخانه نیرو یزدان تهران

زورخانه 'نیرویزدان 'مرمت و احیا شد

سازمان زیباسازی شهر تهران به منظور حفظ و احیای هویت بناهای زورخانه های تهران، زورخانه مرحوم علی قدرخان معروف به نیرو یزدان را مرمت، بازسازی و احیا کرد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای، این زورخانه طی مراسم رسمی با حضور نمایندگان سازمان زیباسازی شهر تهران،  رییس هیئت پهلوانی و زورخانه ای استان تهران، پیش کسوتان عرصه ورزش پهلوانی و زورخانه ای و حضور جمع زیادی از شهروندان در محل این زورخانه واقع در کوچه اردستانی خیابان مولوی، پس از مرمت و بازسازی مجددا افتتاح شد.

سازمان زیباسازی شهر تهران با تعمیر وتعویض لوله‌کشی، نماسازی، تعمییر کف وجداره‌ها، تعمیر سرویس‌های بهداشتی، مرمت نماها و تعمیر و بازسازی سقف این زورخانه پس از دو سال تعطیلی این زورخانه را احیا کرده است.

گفتنی است این سازمان علاوه بر این زورخانه، مرمت، بازسازی و احیا تعداد دیگری از زورخانه های قدیمی تهران که بیشتر آنها د رمنطقه 12 قرار دارند را در دستور کار خود قرار داده است.

در این مراسم تعدادی از ورزشکاران و پهلوانان قدیمی این زورخانه که از سال های دور در آن ورزش می کردند، بخشی از ورزش های زو خانه ای را با نوای مرشد به صورت نمادین برای حاضران اجرا کردند.

به گفته پیشکسوتان حاضر در این مراسم، این زورخانه با قدمت 70 تا 80 سال به دست مرحوم علی قدرخان به منظور جلوگیری از افزایش انواع فساد در منطقه در زمان رژیم گذشته بنیانگذاری شده و پهلوانان صاحب نامی همچون جهان پهلوان تختی در آن ورزش می کرده اند.

مرمت و احیا زورخانه‌های تهران که ریشه در فرهنگ و آداب و رسوم این شهر دارند و احیا وبازسازی آنها می‌تواند به حفظ فرهنگ سنتی ما کمک کرده و موجب گسترش منش پهلوانی شود، طی سال های گذشته به صورت ویژه مورد توجه سازمان زیباسازی شهر تهران قرار گرفته است.

/ 2 نظر / 51 بازدید
فیس نوا

با سلام خدمت شما خوشحال می شم به سایت من سر بزنی و ثبت نام کنی. با تشکر فیس نوا

مهدی

وب خوبی داری به ما هم سری بزن شاید کدهای ما بدردت بخوره