به گزارش سرویس ورزشی فرارو، این مجله با انتشار تصاویر اختصاصی یکی از عکاسان فرانسوی که به این زورخانه ها رفته به بیان خاطرات همین عکاس هم پرداخته است و در کل فضای زورخانه و روح حاکم بر آن را توصیف کرده است.
ژرمی سویکر، عکاس 29 ساله فرانسوی که به ایران سفر کرده در طرح خاطرات سفرش به ایران، برای مجله «اکیپ» این طور شرح می دهد: «در تهران دو دنیای مختلف زیر یک سقف با هم زندگی می کنند؛ آنهایی که در شمال پایتخت هستند، افراد مرفه و اصولا متمایل به «غرب» و آنهایی که در جنوب تهران زندگی می کنند و غالبا تصویری که از ایران داریم برگرفته از همین مناطق مردمی است».
این خبرنگار در ادامه اشاره کرده در همین مناطق جنوبی است که ورزش پهلوانی هنوز زنده است و مردها به «زورخانه» می روند. ماجرای رفتن او به یکی از این زورخانه ها که در گزارش، زورخانه ای در محله امامزاده یحیی عنوان شده هم در نوع خود جالب است: «خیلی ها راحت با حضور من کنار آمدند ولی عده ای دیگر مدام سوال پیچم می کردند؛ برای کجا کار می کنی؟ خبرنگاری؟ مسلمانی؟ پیامبر را دوست داری؟»
با این حال ژرمی در ادامه نوشته که ته همه این سوال ها به یک چیز ختم می شد: «خوش آمدی». این عکاس – خبرنگار فضای زورخانه و اینکه مرشد نقش اصلی را ایفا می کند هم توصیف کرده است و به جو معنوی زورخانه گریزی زده است. در لابلای گزارش هم موردی اشاره شده مبنی بر اینکه در این زورخانه ها فقط مردها می توانند جواز ورود به دست بیاورند.
گزارش جالب «اکیپ» با جمله ای تاثر برانگیز به پایان می رسد: «به رغم روحی که در این زورخانه ها جاری است به نظر می رسد ورزش پهلوانی رو به ناپدیدی است. این روزها جوان های تهران بیشتر ترجیح می دهند فوتبال و کشتی را دنبال کنند تا ورزش زورخانه ای را».
 
 
 
 
 
 
 
/ 0 نظر / 24 بازدید