اصطلاحات ورزش باستانی و زورخانه ای

اصطلاحات رایج در ورزش باستانی به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر عرض می گردد :
بازو بند : حلقه ای که اغلب از فلزات قیمتی تهیه می گردد و روز اول عید نوروز توسط شاه وقت به بازوی پهلوان بسته می شد.

بد افت : عنوانی برای کشتی گیرانی که به زحمت از کسی می خوردند و به زمین می افتادند.گویا کسانی را که در کشتی خیلی مقاومت می کردندو نمی خواستند به انها عنوان پهلوانی بدهند با این عنوان می خواندند.

بدل کار : عنوانی نظیر بد افت است و منظور کسانی است که کارهای بدل را در کشتی خوب به کار می برند.

پاتوق : اسم و رسم دارها و پیشکسوتهای هر محل علم یاتوق (علم بی تیغه) یا علامتی داشتند که انرا در مرکز دید و بازدید خود یا رفقا،مانند قهوه خانه یا تکیه،بر ستونی بسته نشانه مرکزیت خود می ساختند و ان مکان را پاتوق می گفتند.
پا زدن : بعد از چرخ زدن نوبت پا زدن است.مرشد برای هر نوع از پای زدن میاندار اهنگ مخصوصی می زند و سایرین حرکات خود را با حرکات میاندار تطبیق میدهند.پازدن چهار مرحله دارد : اول پای چپ و راست یا پای اول - دوم پای جنگلی - سوم پای تبریزی اول و دوم - چهارم پای چپ و راست یا پای اخر.

پوریای ولی : پهلوانی افسانه ای که زمانی در مسجدی به پیرزنی بر می خورد که دعا می کند پسرش در کشتی با پوریای ولی پیروز بشود.پوریای ولی در چهره ی یک بیگانه به پیرزن قول می دهد که پسرش حتما بر رقیب فایق خواهد امد.روز موعود پوریا خود را عمدا به زمین افکنده حریف را برنده می سازد که به همین دلیل بدنش کیمیا شده به هر چه دست می زند طلا می شود.
ادامه دارد.....

/ 5 نظر / 221 بازدید

لطفن ادامه بدید جدید و اموزندس

غلامرضا سرایی

فقط 3 روز مونده تا پایان مسابقه رپرتاژ یکی از محصولات فروشگاه ما رو وبلاگت قرار بده شانستو واسه برنده شدن تبلت امتحان کن www.foorush.ir

گروه باجه

با سلام اگه خواستید وبلاگ . يا کالا و خدمات خودتون رو هم تبلیغ کنید میتونید به سايت ما مراجعه کنيد

علیرضا

با سلام ، دم شما گرم

علی

به وب ماهم سری بزن وب قشنگی داری