استاد کاظم کاظمینی

      درگذشت استاد کاظم کاظمینی

 

چنین است کیهان ناپایدار          تو در وی بجز تخم نیکی مکار

چوبرخیزد آواز طبل رحیل           بخاک اندر آید سرشیروپیل

توبرنج از کار ها برگزین           چوخواهی که یابی بدادآخرین

اگر تخت خواهی اگر تاج وگنج   وگر چندپوینده باشی برنج  

سرانجام جای تو خاک است وخشت   جز ازتخم نیکی نباید کشت (فردوسی)

 سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز ، با کمال تاسف با خبر شدیم استاد کاظم کاظمینی ، ازکهن کسوتان وکهنه سواران و  شخصیت های برجسته ورزش های باستانی که سالها با عنایت خداوند متعال در راستای گسترش این ورزش در ایران و سایر کشورها خدمات ارزنده ای داشته است ،در سن 91 سالگی به دیار باقی شتافت . هفته گذشته بود که به اتفاق حاج محمد رضا طالقانی سرپرست ورزش باستانی وکشتی پهلوانی  طی ملاقاتی با مسئولین بنیاد  ایرانشناسی  در پیگیری توصیه های زنده یاد دکتر حبیبی رییس فقید این بنیاد بحث تاریخ شفایی ورزش باستانی را پیگیری داشتیم ودر جلسه ای با اقای  دانیالی مسئول محترم بنیاد وهمکاران ذکر خیری ازاستاد کاظمینی شد تا در اولین فرصت در خدمت ایشان به مستند سازی تاریخ شفایی این ورزش بپردازیم .لیکن به قول حاج محمد رضا طالقانی بایستی  متوجه باشیم که خیلی زودکارها دیر  می شود.

پس از احداث  و بهره برداری از زورخانه بانک ملی  بیشتر نقش استاد کاظمینی در بین اهالی این ورزش ومسئولین پر آوازه شد . برنامه ریزی جذاب جهت بازدید سران ومقامات عالی رتبه کشورها از  زورخانه بانک ملی  و اعزام گروههای های مختلف ورزشی جهت آشنایی سایر ملل با این ورزش ، سهم مهمی در معرفی و زنده ماندن این ورزش باستانی  داشته است.

ایشان با همکاری دوست و همکار فرهیخته اش آقای غلامرضا انصافپور در خصوص آئین پهلوانی تحقیقاتی را آغاز نمود که منجر به انتشار کتاب های متعدد و ماندگاری در این زمینه شد.

استاد کاظمینی همواره تاکید داشت ، ورزش باستانی یک پدیده فرهنگی ، اجتماعی و تاریخی است  که ظرفیت بسیار بالا و جذابی جهت معرفی فرهنگ و ارزش های اسلامی ایران دارد.

ایشان در المپیک 1964 اقدام به معرفی ورزش های باستانی از طریق چاپ تمبر ویژه این دوره از بازی ها با تصویر بسیار زیبایی از مرحوم حسن اقبال و همچنین فیلم مستند گود مقدس  را با همکاری هژیر داریوش توسط وزارت فرهنگ تولید شد.

همچنین کتابهایی به زبان های مختلف از جمله انگلیسی ،آلمانی و فرانسه در مورد معرفی ورزش باستانی مورد استقبال سران کشورهای مختلف قرار گرفت.

استاد کاظمینی به جهت خدمات ارزنده اش در حوزه فرهنگ و ورزش از سوی «اوریبراندج» رئیس وقت کمیته بین المللی  المپیک نشان پیر دو کوبرتن ،بنیانگذار بازی های المپیک نوین را به عنوان شوالیه (جوانمرد) دریافت کرد. در زمان مسئولیت نگارنده در معاونت فرهنگی و آموزشی سازمان تربیت بدنی در سال 1379 وقتی ماموریت جهانی سازی این ورزش را عهده دار شدم بارها به حضور استاد رسیده و از تجربیات ایشان واستاد بهمنش در اینخصوص بهره مند شدم.

استاد علیرغم کهولت سن،که به حق یکی از کهن کسوتان و کهنه سواران ورزش باستانی محسوب می شود هیچگاه از تشویق و راهنمایی به دوستان در توسعه ورزش باستانی دریغ نداشت و راهنماییهای ارزنده ای را به این جانب بیان داشت.

استاد، کلامی گرم و صمیمی و عشق و علاقه خاصی به خاندان عصمت و طهارت به ویژه امام حسین(ع) و حضرت علی(ع) قطب جوانمردان عالم همواره ابراز می داشت و می گفت در گذشته ها ورزش زورخانه صبح ها انجام می شد و شنیدن زیارت عاشورا توسط ورزش کاران باستانی یکی از نغمه های دلنشین و جان افزا برای ایشان بود.

حال که ورزش کشور در آستانه تحولات جدیدی قرار دارد و بزودی سکان رهبری ورزش و جوانان را فردی عهده دار خواهد شد.

به نظر می رسد در دوره جدید بایستی به  تلاش گران بخش ورزش و امور جوانان بانگاهی ویژه اهتمام داشت تا قبل از آنکه جای عزیزان در ورزش خالی شود با تجلیل  مناسب وبهره گیری از تجربیات بزرگان و چهره های ماندگار ورزش کشور از ظرفیت  وقابلیت های چنین چهره های ماندگاری استفاده شایسته ای انجام شود تا گذشته چراغی باشد فروزان برای آیندگان.حال که به لطف الهی ورزش باستانی میراث معنوی نیاکان با زحمات همه بزرگان و پیشکسوتان این ورزش در عرصه های جهانی جایگاه خود را یافته و به عنوان یکی از ورزش های جذاب برای جوانان جهان معرفی شده است جا دارد از مساعی و تلاش های ارزنده استاد کاظمینی تشکر و تقدیر ویژه داشت و از خداوند متعال برای این چهره ماندگار ورزش باستانی و روح بلندش علو درجات و رحمت الهی و برای بازماندگانش صبرجزیل را آرزو نماییم.

اول و آخر مردان عالم ختم به خیر

سید امیر حسینی

 

/ 0 نظر / 110 بازدید